Przejdź do treści

Speidel Zbigniew

  • przez

1. Zbigniew Speidel – bez zawodu – zamieszkały w Gródku Jagiellońskim – woj. Lwów.
2. W dniu wkroczenia Armii Czerwonej i objęcia przez nią władzy przebywałem w Gródku Jagiellońskim – woj. Lwów.
3. Wkroczenie Armii Czerwonej i objęcie władzy nastąpiło 16 września 1939 roku. Zarządzenia władz sowieckich bezpośrednio po okupowanej wyżej wymienionego miasteczka były następujące: rewizję pod pretekstem szukania broni, liczne aresztowania za działalność anty-komunistyczną (pozbywania się wrogiego im elementu), aresztowano kolonistów, nauczycieli – zabierano od nich inwentarz żywy i martwy, a ich rodziny wywożono na pastwę losu w głąb Rosji.
4. Wreszcie zaczął się dzień w którym zaczęła się agitacja przedwyborcza. Na mitingi sprowadzano ludność przymusowo pod nadzorem milicji, gdzie prelegenci sprawdzali listy obecności – oni to podawali nazwiska kandydatów – wychwalał ich pracę, działalność, których miejscowa ludność nie znała i nie widziała. Na tych zebraniach ganili rząd polski, jego gospodarkę, złe ustosunkowanie się do warstwy roboczej jak również warstwy chłopskiej, które według ich mniemania męczyli i uciskali pijani i rozbawieni panowie – to właśnie było przyczyną klęski i upadku Polski. Oni więc jako dobroczyńcy i opiekunowie warstw roboczych jako też chłopskich musieli wkroczyć i oswobodzić spod jarzma polskiego.
5. Komisja wyborcza składała się z Ukraińców i Żydów, którzy oznaczyli się w czasie entuzjastycznego powitania Czerwonej Armii. Wśród komisji byli także oficerowie N.K.W.D. w przebraniu cywilnym – oni to kierowali całym ruchem wyborczym. W dniu wyborów rozesłano na każdą ulicę milicjantów, którzy zganiali ludność do domu wyborczego. Chorych i kalek ( nawet ślepych) przywożono pod przymusem, dawano im do rąk kartki i kazano wrzucać do urn. Przy składaniu kartek do kopert byli obecni pracownicy na usługach N.K.W.D., którzy pilnie przypatrywali się i każdego mieli na oku. Ci, którzy nie byli obecni przy głosowaniu od razu popadli w niełaskę, konfiskowano im majątki, zabierano inwentarz żywy i martwy – wreszcie aresztowano pod zarzutem anty-komunistycznej działalności, a rodziny wywożono w głąb Rosji.

W taki sposób odbyło się głosowanie – narzucone siłą pod nadzorem N.K.W.D., którzy nikczemnym i bezwzględnym sposobem zmusili większość do rezygnacji i poddania się woli narzuconej przez nich.

 

kpr. pdch. Speidel Zbigniew

dnia 17 IV 1943 r.

jego odręczne wspomnienia: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *