Nie tylko kościelne zasoby dają cenną wiedzę o przodkach. Do takich źródeł należą również te zgromadzone przez Wojskowe Biuro Historyczne z siedzibą w Warszawie.
Przechowywane są tam m. in. dokumenty wytworzone w XX wieku przez jednostki i urzędy wojskowe czy po prostu te państwowe. Zbiory dzielą się na:
– Materiały archiwalne z lat 1908-1939
– Materiały archiwalne z okresu II wojny światowej
– Archiwalia Wojska Polskiego z lat 1943-1945
– Archiwalia Wojska Polskiego po 1945 r.
– Kolekcja Wojskowej Komisji Archiwalnej
– Akta Personalne i Odznaczeniowe
– Zbiory fotograficzne
– Zbiory kartograficzne (zdjęcia lotnicze).
– Kolekcja regulaminów, instrukcji i aktów prawnych
– Archiwalia Wojska Polskiego z lat 1943-2012
– Kolekcja Akt Wojskowego Biura Badań Historycznych
Dużą wartość przedstawiają zwłaszcza: Kolekcja Wojennego Orderu Virtuti Militari, Kolekcja Akt Personalnych i Odznaczeniowych, Kolekcja akt żołnierzy zarejestrowanych w Rejonowych Komendach Uzupełnień 1945-1947, Kolekcja akt żołnierzy polskich powracających z Polskich Sił Zbrojnych, Kolekcja akt żołnierzy polskich poległych, zaginionych i zmarłych w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz Kolekcja akt ujawnionych członków AK i BCh. Oprócz tych dokumentów znajdują się tam również oświadczenia samych wojskowych, będących swoistym życiorysem i opisem szlaku bojowego. Część powyższego jest już dostępna tutaj:
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwarka_zaawansowana/
Nie mogło w tych zbiorach zabraknąć mieszkańców powiatu gródeckiego. Niestety ich dokumentacja nie została w całości udostępniona. Ta która jest, dotyczy niżej wymienionych osób.
proszę nacisnąć myszką na osobę celem poznania szczegółów