Przejdź do treści

przepisy z okolicy

  • przez

Kuchnia kresowa to bogata spuścizna przepisów na dania, posiłki czy przysmaki. Niektórzy nie wiedzą, że to czym się zajadają, można powiedzieć „przyjechało” razem z ich dziadkami czy pradziadkami na Ziemie Odzyskane.
Zajadali się także dość wyjątkowymi potrawami, jak spotykany jeszcze wśród potomków Dolinian pieróg zwany rodatyckim.
Proszę o przysyłanie przepisów z ziemi gródeckiej.

przepisy z Wołczuch:

kiszka na śniadanie Wielkanocne
Ziemniaków natrzeć, odcedzić, dodać nagotowanej kaszy gryczanej w proporcji większej, niż ziemniaków; wymieszać razem, dodać wieprzowej krwi i boczku zesmażonego, pokrojonego w większe kawałki, dosmaczyć solą i pieprzem; nałożyć masę do grubych kiszek i piec w gorącym piecu około godziny.

baba
Przygotować półtora kilograma mąki, dziesięć jaj, pół kilograma masła, drożdże, rodzynki namoczone w letniej wodzie; zrobić zaczyn na zakwasie z drożdży z mlekiem i pozostawić na dwie godziny;
zmieszać wszystkie składniki, aby uzyskać wolne ciasto i zostawić na kolejne dwie godziny; nałożyć zawartość do blaszanego naczynia o formie babki i pozostawić na pół godziny, aby ciasto podrosło; piec w średnio gorącym piekarniku (120 stopni C) przez około godzinę.

za: Henryk Dumin Wielkanoc w Łomnicy, czyli tradycja w pałacach

przepisy z okolic Gródka Jagiellońskiego:

 kapusta z fasolą
Składniki: 1 kg kwaszonej kapusty, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 ziemniaki, 0,5 szklanki białej fasoli, boczek, majeranek, liść laurowy, sól i pieprz.
Sposób przyrządzenia: Kapustę wypłukać i obgotować. Fasolę namoczyć przez 4 godz. a następnie gotować tak długo, aż zacznie pękać. Ziemniaki ugotować w osobnym garnku. Pod koniec gotowania kapusty dodać ugotowaną fasolę, przyprawy oraz posiekany czosnek. Cebulę usmażyć z odrobiną boczku i dodać do kapusty. Na koniec dodać ziemniaki pogniecione z wodą, w której się gotowały i połączyć z kapustą.

paniarochy
Składniki: 35 dag kapusty kiszonej, 10 dag kaszy jęczmiennej, 6 średnich ziemniaków, 1 cebula, olej, masło, sól i pieprz; składniki na ciasto: 50 dag mąki pszennej, 1 jajko, woda, sól.
Sposób przyrządzenia: Odciśniętą z soku kapustę, kaszę i ziemniaki ugotować oddzielnie. Zmieszać z ugotowanymi, podduszonymi ziemniakami, przysmażoną cebulką, solą i pieprzem. Wyrobić ciasto, grubo rozwałkować, wyciąć kółka, nakładać farsz i lepić jak pierogi. Blachę natłuścić olejem, poukładać paniarochy i piec w piekarniku ok. 50 min w temperaturze 180°C. Podawać na ciepło z masłem, śmietaną lub sosem grzybowym.

pierogi ziemniaczane z kaszą gryczaną
Składniki: 1 kg mąki pszennej, ciepła woda, 0,5 szklanki gorącego mleka, 0,5 kg ziemniaków, 10 dag kaszy gryczanej, 1 cebula, olej, sól i pieprz.
Sposób przyrządzenia: Z mąki, ciepłej wody, gorącego mleka i soli wyrobić ciasto na pierogi. Ugotować ziemniaki i dodać ugotowanej kaszy gryczanej, usmażoną cebulę, sól i pieprz. Nadziewać kółeczka wycięte z rozwałkowanego ciasta, zalepić i ugotować. Podawać z czerwonym barszczem.

fasola po chłopsku
Składniki: Szklanka fasoli białej, 10 dag boczku, 20 dag kiełbasy, duża cebula, sól, pieprz, majeranek, liść laurowy, mały koncentrat pomidorowy, 3 łyżki mąki.
Sposób przyrządzenia: Fasolę namoczyć na 4 godziny, ugotować do miękkości. Do oddzielnego naczynia wlać 1 l wody, dodać wszystkie przyprawy. Boczek pokroić w paski i podsmażyć na patelni, dodać pokrojoną drobno cebulę i kiełbasę. Chwilę smażyć i połączyć z zagotowaną z przyprawami wodą, gotować 5 minut. Mąkę rozrobić z małą ilością wody i wlać do gotującego wywaru. Fasolę bez wody połączyć z ugotowanym sosem.

za: https://wrzosowakraina.pl/wp-content/uploads/2019/06/Smaki_Wrzosowej_Krainy.pdf
lub tutaj

pieróg rodatycki
– ciasto: mąka i mleko (lub woda plus) sól jak na chleb, rozwałkować na ok. 1/2 cm,
– farsz: ziemniaki ugotowane, do nich kasza gryczana ugotowana (ok. 10-15 min) można dodać trochę kapusty do tego jako dodatek.
Kaszę i ziemniaki oraz kapustę wymieszać i przyprawić do smaku.
Ciasto włożyć do blachy. Na nie położyć farsz, a następnie przyłożyć drugim ciastem lub zawinąć w jeden duży placek
– Luba Preszlak najpierw zawija się farsz w ciasto, a piecze w okrągłej formie. Można piec w blasze jak na placki – wtedy jest prostokątny placek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *