Przejdź do treści

kościoły we Lwowie

  • przez

Zapraszam do obejrzenia krótkiego nagrania trzech świątyń lwowskich:

1. Katedry Łacińskiej – więcej o niej tutaj: https://dzieje.pl/node/63702
2. Kościoła Dominikańskiego (obecnie Cerkiew Najświętszej Eucharystii) – więcej tutaj: http://www.zabytkowekoscioly.net/index.php/ukraina/50-lwow-kosciol-bozego-ciala-dominikanow
3. Kościół Jezuitów pw. św. Piotra i Pawła (obecnie Cerkiew Garnizonowa) – więcej tutaj: https://dzieje.pl/ochrona-zabytkow/kosciol-pw-swietych-piotra-i-pawla-we-lwowie
Poniżej zdjęcia kilku świątyń.

Podkład: Horytnica – Wolność zorzą płonie

Uważam, że są to obowiązkowe miejsca nie tylko do zwiedzenia. Katedra Łacińska jest piękna. Podczas zwiedzania trafiliśmy na ślub grekokatolicki. Dźwięk śpiewów unosił się we wnętrzu niepowtarzalnie! Tutaj też odbywają się msze w języku polskim.
Bardzo zadowolony jestem również z odwiedzin Kościoła Jezuitów. W świątyni dopiero zaczynają się prace, mające na celu przywrócenie świetności budowli i można było zobaczyć, w jakich warunkach znajdowały się zbiory Ossolineum, złożone tutaj przez władze sowieckie. Z jednej strony zamiana kościoła na skład uchroniła zabytek przed zniszczeniem przez komunistów, ale z drugiej strony stan tego miejsca wymaga natychmiastowych prac, które na szczęście mają miejsce.
Nie nagrałem wszystkich świątyń, a z Katedry Ormiańskiej nie wyszły mi nawet zdjęcia. Pomimo tego, zachęcam do zwiedzenia wszystkich świątyń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *