Przejdź do treści

księga wieczysta wsi

W Gazecie Lwowskiej nr 190, z dnia 24.08.1938 r. znajduje się obwieszczenie o licytacji własności Michała Nawankiewicza przez Komornika Sądu grodzkiego w Gródku Jagiellońskim, Witolda Podwina dotyczącego sprzedaży w drodze przetargu w dniu 29.09.1938 r. nieruchomości wiejskich:
„1. 2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh. 540 ks. Doliniany […] łącznej powierzchni 2003 m²,
2/3 niewydzielonych części realności obj. lwh.577 ks. Doliniany […]  łącznej powierzchni 7 ha. 69 a. 66 m². Na parceli bud. znajdują się dom mieszkalny parterowy oznaczony Nr 97. Nieruchomości są położone we wsi Doliniany, gm. Rodatycze, pow. Gródek Jag. (Księgi hipoteczne powyższych nieruchomości znajdują się w Sądzie grodz. w Gródku Jagiell.) […]”.

Co wynika z powyższej treści?
1. Dom nr 97 położony w Dolinianach należał do Michała Nawankiewicza.
2. Nieruchomości mają swoje oznaczenia geodezyjne a wieś Doliniany miała swoją księgę wieczystą.

Pytanie, gdzie znajduje się księga? Na trop można wpaść po czytaniu dalszej części obwieszczenia komornika. ,,Księgi hipoteczne powyższych nieruchomości znajdują się w Sądzie grodz. w Gródku Jagiell.”
Księga wieczysta Dolinian z pewnością znajdowała się do września 1939 roku w Sądzie Grodzkim w Gródku Jagiellońskim. Dokumenty sądowe z Gródka znajdują się obecnie na Ukrainie w Państwowym Archiwum Obwodu Lwowskiego.
Zgodnie z opracowaniem pana Konrada Meusa pn. „Znaczenie dziewiętnastowiecznych archiwaliów lwowskich w badaniach regionalistycznych” znajdującego się w Roczniku Małopolska Tom XVI z 2014 r. „Wśród zespołów zgromadzonych w podominikańskich zabudowaniach znajdziemy obszerny zbiór archiwaliów (dokumentacja sądowa) dotyczący między innymi następujących miast: Bełza (fondy: 526, 991), Bóbrki (fond 541), Gródka – później znanego jako Gródek Jagielloński (fond 543, 657), […]” Zapewne wśród nich znajduje się też księga wieczysta Dolinian i trzeba jej tam odszukać, bowiem w polskich archiwach jej nie ma.
Księga pomogłaby z pewną dokładnością – gdzie znajdował się dom naszych przodków i ich działki, zapewne znajdują się tam też mapy. To istotna wiedza, więc warto szukać.

Jak się okazuje, z małej wzmianki w Gazecie Lwowskiej, można odnaleźć inne cenne wskazówki.

Opracowanie pana Konrada Meusa dostępne tutaj: http://www.malopolska.org/images/pliki/roczniki/rm_16_2014/rm_16_2014_p06.pdf
lub do ściągnięcia tutaj: https://doliniany.usermd.net/wp-content/uploads/Konrad-Meus-Znaczenie-dziewiętnastowiecznych-archiwaliów-lwowskich-w-badaniach-regionalistycznych.pdf

1 komentarz do “księga wieczysta wsi”

  1. Pomocne bylyby na pewno mapy katastralne (np. austriackie), niedawno zostały opublikowane te, które dotyczą obecnie polskiej części galicji (od krakowa po granicę wschodnią). są tam bardzo dokładnie oznaczone położenia i numery działek oraz połozenia i numery domów. prawdopodobnie ta ukraińska część jest w ukraińskim archiwum państwowym i nie jest udostępniana w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *