Jestem wnukiem polskich mieszkańców wsi Doliniany dziadków ze strony ojca. Moim celem jest odtworzenie dziejów wsi Doliniany i umieszczenie ich na tej stronie. Chciałbym by ta strona pozwoliła potomkom wysiedlonych odkryć i pielęgnować wiedzę o swojej przeszłości, gdyż Kresy czy chcemy czy nie są częścią nas, gdyż płynie w nas kresowa krew.
Celem jest również odtworzenie miejsca zamieszkania (kto kogo był sąsiadem i gdzie mieszkał) i umożliwienie chętnym nawiązania przerwanych znajomości. Proszę więc o pomoc i współpracę.
Nie wszystkie rodziny wyjechały z Dolinian. Szacuje się że około 80 rodzin wyjechało na ziemie zachodnie. Myślę, że warto by było nawiązać znajomości z tymi, którzy pozostali. Na pewno są w stanie opowiedzieć dzieje powojenne.
Kto wie może docelowo można by było porozumieć się co do zjazdu Dolinian…w Dolinianach?
Grzegorz Głowacki
email: doliniany@int.pl (uwaga zmiana maila)
Przeglądam dziś metrykalne księgi kośc. dotyczące Dolinian. Trafiłam tam m.i. na sensacyjną dla rzecz (ale wymagającą stosownej dyskrecji). Myślę o kwestionariuszu (chyba z z 1943) dla osoby zabiegającej o potwierdzenie aryjskiego pochodzenia, kwestionariusz jest wypełniony.
Jest też informacja o śmierci żołnierza -pewnego Tomasza Bedryja przypisanego do kategorii ‘pospolitak”- zginął on albo zwyczajnie zmarł (na Węgrzech?) w 1915, związane z tym pismo starosta gródecki datuje na 1919.
Podziwiam http://www.doliniany, wspaniała to rzecz (Ale głowa i kręgosłup zaczynają mnie boleć, kiedy myślę nakładzie pracy, poświęconym czasie itp). Gratuluję efektu. :))))
stanislawa.rychlik@gmail.com
Witam Panie Grzegorzu,
Poszukuję informacji o rodzinie mojej babci – Stanek, z okolic Gródka Jagiellońskiego.
Emigrowali z Czech w połowie 19 wieku. W 1832 roku Jan Stanek kupił majątek Wiszenka w lasach Janowskich. Jego potomkowie byli właścicielami takich majątków jak Krechów, Kulawa, Turynka.
Byłbym wdzięczny o informację czy spotkał się Pan z tym nazwiskiem w swoich poszukiwaniach.
Pozdrawiam
Dariusz Wierzbicki
laxsore@gmail.com